Kompendium wiedzy na temat włosów wysokoporowatych
Do niedawna o porowatości i strukturze włosa nie mówiło się prawie wcale. Temat ten zyskał na popularności stosunkowo nie dawno, kiedy to w sieci pojawiły się osoby określane mianem „włosomaniaczek”. To one zaczęły „edukować” swoich czytelników w obszarze właściwej pielęgnacji włosów, której jednym z elementów jest właśnie określenie porowatości włosa.
Producenci kosmetyków do włosów bardzo szybko podążyli za tym nurtem, dlatego od jakiegoś czasu na większości produktów znajdziesz informację o tym, do jakiego rodzaju włosów (niskoporowatych, średnioporowatych czy wysokoporowatych) są przeznaczone.
Piękne włosy są uznawane jako atrybut kobiecości, nic więc dziwnego, że kobietom tak bardzo zależy na tym, aby utrzymać je w jak najlepszej kondycji.
Z treści tego artykułu dowiesz się czym są włosy wysokoporowate, jak je określić oraz co najważniejsze, jak je prawidłowo pielęgnować.
Włosy wysokoporowate – czym są?
Określenie stopnia porowatości to nic innego, jak określenie stopnia odchylenia łusek włosa od jego rdzenia.
Im bardziej łuski włosów są odchylone, tym większą porowatość mają włosy.
Wyróżniamy 3 stopnie porowatości włosa:
- niskoporowate
- śrenioporowate
- wysokoporowate
Włosy niskoporowate
Włosy o niskiej porowatości, zazwyczaj są sypkie i lśniące - można powiedzieć, że „przelewają się” przez palce. Ich cechą charakterystyczną jest to, że bardzo słabo nasiąkają wodą, dlatego też bardzo długo wysychają po myciu. Niskoporowate włosy to zazwyczaj takie, które nigdy nie zostały poddane zabiegom koloryzacji czy rozjaśniania, a także te, które nie miały kontaktu z wysokimi temperaturami (suszarka, lokówka, prostownica). Włosy te są także mało podatne na stylizację.
Włosy średnioporowate
Włosy o średniej porowatości nie błyszczą już tak bardzo, jak włosy niskoporowate. Mają także skłonność do lekkiego strączkowania i puszenia. Trochę szybciej nasiąkają wodą, ale również dość długo schną. Włosy te są już nieco bardziej podatne na stylizację.
Włosy wysokoporowate
O wysokiej porowatości włosa świadczy fakt, iż są one przede wszystkim matowe. Mają tendencję do puszenia się, nawet przy niewielkiej wilgotności. Włosy te łatwo się plączą i strączkują. Włosy wysokoporowate bardzo łatwo nasiąkają wodą, dlatego też bardzo szybko schną. Końcówki włosów wysokoporowatych również wysychają bardzo szybko. Można powiedzieć, że „piją” nie tylko wodę, ale także różnego rodzaju odżywki czy olejki. Wysoką porowatością charakteryzują się włosy poddawane zabiegom chemicznym (koloryzacja, rozjaśnianie), a także włosy kręcone. Włosy zniszczone zazwyczaj określa się mianem włosów wysokoporowatych.
Mimo to należy pamiętać, że nie wszystkie kręcone włosy będą wysokoporowate, tak jak i nie wszystkie, naturalne włosy będą niskoporowate. O tym, jak określić porowatość włosów, piszemy niżej.
Włosy wysokoporowate niestety są dużo bardziej podatne na uszkodzenia, gdyż mocno odchylone łuski mogą odpaść, w efekcie czego zupełnie odsłaniają rdzeń włosa.
Takowy włos w bardzo łatwy sposób może ulec uszkodzeniu mechanicznemu.
Wszelkiego rodzaju zabiegi chemiczne (farbowanie, rozjaśnianie, a także zabieg trwałej ondulacji) oraz stylizowanie włosów przy użyciu wysokiej temperatury, a także stosowanie kosmetyków z alkoholem lub alkalizujących, sprzyja wysokiej porowatości. Dlatego też domykanie łusek włosa jest szalenie ważne.
Jak zatem domknąć łuski? Możesz to zrobić np. płucząc włosy zimną wodą lub wykonując zabieg zakwaszania włosów.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, włosy o wysokiej porowatości łatwo przyciągają, a także wytracają wilgoć. Zarówno woda, oleje jak i inne produkty kosmetyczne do włosów są łatwo przez nie wchłaniane, natomiast włosy same w sobie, nie są w stanie utrzymać tej wilgotności przez dłuższy czas.
Dlaczego włosom wzrasta porowatość?
To, że włosy są wykoporowate może być także wynikiem genów. Niektóre tekstury włosów (np. loki) są z natury bardziej porowate, aniżeli inne. Dzieje się tak dlatego, że ich struktura utrudnia rozprowadzanie sebum wzdłuż łodyg włosów. Konsekwencją tego jest pozbawienie włosów ich bariery ochronnej, która ma za zadanie zapobiegać utracie naturalnej wilgoci włosów.
Na stopień porowatości włosa mają także wpływ czynniki środowiskowe takie jak: zanieczyszczenia powietrza czy promieniowanie UV. Nadmierna i długa stylizacja, zabiegi chemiczne, ekspozycja na szkodliwe czynniki mogą spowodować, iż porowatość włosów ulegnie zmianie. Nieodpowiednie traktowanie włosów, w pierwszej kolejności niszczy zewnętrzną osłonę włosa (która składa się z keratynowych Łuzek), a następnie wewnętrzną warstwę włosa (tzw. korę). Jednocześnie wysusza włosy, co z kolei sprawia, że stają się kruche, łamliwe i matowe. W takiej sytuacji, nawet włosy niskoporowate z czasem mogą stać się wysokoporowatymi.
Zdarza się, że porowatość włosów wzrasta na skutek źle dobranej pielęgnacji.
Nieodpowiednie kosmetyki, klimatyzacja, spanie z mokrymi włosami, brak ochrony włosów (tzw. okluzji) czy zbyt ciasne wiązanie gumki to tylko część czynników, które są odpowiedzialne za rujnowanie dobrej kondycji włosów.
Warto dodać, że na zwiększenie porowatości włosów mają także wpływ choroby skóry głowy, niedobory w organizmie, przebyte choroby, stosowane leki itp. To wszystko wpływa na znaczne osłabienie cebulek włosów.
Skąd wiem, że mam wysokoporowate włosy?
Zapewne zastanawiasz się, co zrobić, aby ocenić porowatość swoich włosów? Najlepiej jest, zbadać włos pod mikroskopem, natomiast nie każdy ma taką możliwość.
Pierwszym sposobem, za pomocą którego możesz spróbować ocenić porowatość swoich włosów jest po prostu dotyk. Jeśli weźmiesz włos między palce, i przejedziesz nimi od końcówki do cebulkę, przy wysokoporowatych włosach poczujesz nierówności. Przy włosach niskoporowatych palce będą gładko sunąć po włosie.
Drugim sposobem, którym możesz sprawdzić stopień porowatości włosów jest tzw. „test szklanki”. Jest on bardzo prosty i z powodzeniem możesz go wykonać w domowych warunkach.
W szklance z zimną wodą umieść włos i obserwuj, co się będzie z nim działo:
-
włosy wysokoporowate – włos natychmiast zatonie
-
włosy średnioporowate – włos będzie tonąć, ale bardzo powoli
-
włosy niskoporowate – włos przez długi czas będzie utrzymywał się na powierzchni wody
Jeśli powyższe sposoby nie pomogły Ci w jednoznacznym określeniu stopnia porowatości włosów, poniżej przedstawiamy cechy, które są charakterystyczne dla włosów o wysokiej porowatości.
Typ włosów - mocno porowate:
-
puszą się oraz elektryzują
-
są matowe, szorstkie i suche
-
mają tendencję do kruszenia, łamania oraz rozdwajających końcówek
-
mocno się plączą
-
ciężko je rozczesać
-
bardzo szybko wysychają (zwłaszcza na końcówkach)
-
łatwo się odganiatają
-
są bardzo podatne na modelowanie i stylizowanie
Jeżeli powyższe cechy odpowiadają Twoim włosom, to najprawdopodobniej są one wysokoporowate.
Jak zachowują się włosy wysokoporowate?
Włosy o wysokiej porowatości są mocno uwrażliwione, co oznacza, że wystarczy jedno użycie prostownicy, lokówki lub suszarki, aby zgromadzona w nich woda całkowicie odparowała - efektem czego będą połamane i rozdwojone końce włosów.
Wysokoporowate włosy bardzo łatwo możemy zafarbować, ze względu na to, że mocno odstające łuski dobrze absorbują pigment.
Powierzchnia tego typu włosów nie jest gładka (odstające łuski włosa), przez co włosy mają dużą tendencję do plątania się.
Po każdym myciu, włosy wysokoporowate wymagają nałożenia nawilżającej maski lub odżywki - w innym wypadku będą szorstkie i przesuszone.
Podczas dużej wilgotności powietrza, momentalnie chłoną wodę, co powoduje ich puszenie. Podczas suchych, upalnych dni wysokoporowate włosy mają jeszcze większą tendencję do przesuszania.
Włos wysokoporowaty, zazwyczaj jest to włos trwale uszkodzony, dlatego tak ogromne znaczenie w ich pielęgnacji odgrywa odpowiednie nawilżenie oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
W dalszej części artykułu dowiesz się, jak prawidłowo dbać o włosy wysokoporowate.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów wysokoporowatych?
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna opierać się na dobrej jakości kosmetykach, które będą regularnie stosowane. Poniżej znajdziesz informacje dotyczącego tego, co lubią włosy wysokoporowate i jaką pielęgnację powinny stosować posiadaczki włosów o takiej właśnie strukturze.
Równowaga PEH – kluczem do sukcesu
Każde włosy (bez względu na typ włosów), potrzebują III grup substancji:
-
protein (P)
-
emolientów (E)
-
humektantów (H)
Regularne dostarczanie tych składników w odpowiednio dobranych proporcjach, pozwoli Ci cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami.
Jeśli masz zniszczone włosy, skup się na pielęgnacji opartej właśnie o te składniki.
Proteiny
Ich zadaniem jest odbudowa i rekonstrukcja - czyli dokładnie to, czego potrzebują włosy wysokoporowate. Pamiętaj jednak, że zarówno ich niedobór, jak i nadmiar mogą negatywnie wpłynąć na kondycję i wygląd włosów. Odpowiednie kosmetyki z proteinami, najlepiej stosować raz w tygodniu (maksymalnie raz na 2 tygodnie).
Emolienty
Zabezpieczają przed utratą wody. Kosmetyk zawierający w składzie emolienty skutecznie chroni włosy przed promieniami UV. Produkty te idealnie nadadzą się więc do pielęgnacji i ochrony wysokoporowatych włosów. Najlepiej stosować je przy każdym myciu włosów, jako środek mający domknąć działanie innych kosmetyków.
Humektanty
One z kolei odpowiadają za nawilżenie, czyli dokładnie to, czego najbardziej potrzebują włosy wysokoporowate. Humektanty stosuje się w zależności od pogody, natomiast zwykle używa się ich od 1 do 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby po zastosowaniu np. odżywki zawierającej humektanty (które głęboko wnikają w strukturę włosa) użyć produktu domykającego łuskę włosa.
Wiedząc już za co odpowiedzialny jest kazdy z ww. składników w procesie pielęgnacji włosów wysokoporowatych, z czasem sama będziesz potrafiła ocenić, kiedy Twoje włosy będą potrzebowały mocniejszego nawilżenia (humektantów), a kiedy będą wymagały regeneracji (protein).
Jedno jest pewne - PEH to pielęgnacja, którą zdecydowanie lubią włosy wysokoporowate.
Zasady pielęgnacji wysokoporowatych włosów:
-
Podczas mycia delikatnie masuj skórę głowy.
-
Aby zminimalizować uszkodzenia mechaniczne włosów, podczas codziennego mycia, nie pocieraj włosów na całej długości. Skup się na ich myciu u nasady. Szampon, który spływa po włosach, delikatnie je oczyści.
-
Do mycia wysokoporowatych włosów stosuj delikatne szampony.
-
Zanim nałożysz odżywkę, delikatnie osusz włosy ręcznikiem - dzięki temu odżywka nie spłynie z nich razem z wodą.
-
Do spłukiwania szamponu czy maski używaj letniej wody (nigdy gorącej).
-
Po umyciu włosów nie zawijaj ich w ręcznik, ponieważ może on szarpać włosy, które z uwagi na swoją wysoką porowatość są bardzo delikatne. Nie pocieraj włosów ręcznikiem - osusz je delikatnie, przykładając do nich bawełniany ręcznik.
-
Podczas stylizacji ogranicz do minimum użycie gorącej prostownicy czy lokówki. Ta sama zasada tyczy się suszenia włosów gorącym powietrzem. Gorące powietrze powoduje, że włosy puszą się jeszcze bardziej, a tym samym włosy stają się suche i szorstkie. Stylizowanie na gorąco potęguje problem związany z rozdwajaniem końcówek.
-
Mokre włosy podczas snu również nie są dobrym rozwiązaniem. Staraj się zatem umyć włosy na tyle wcześnie, aby zdążyły wyschnąć, zanim położysz się spać.
-
Do snu związuj włosy w warkocz lub luźny kok. Pamiętaj, aby do związywania wysokoporowatych włosów absolutnie nie stosować cienkich gumek.
-
Nie szarp kosmyków podczas czesania.
-
Postaraj się nie rozczesywać mokrych włosów. Poczekaj z tą czynnością do momentu, kiedy włosy będą już suche (aby uniknąć suszenia włosów suszarką, która ma na nie nie najlepszy wpływ - poczekaj, aż włosy wyschną same).
-
Śpij na jedwabnej poduszce, dzięki temu włosy będą się mniej plątać.
-
Po każdym myciu, nakładaj na końcówki preparat zapobiegający ich rozdwajaniu.
-
Ok co 3-4 miesiące podcinaj końcówki włosów.
-
Unikaj częstej koloryzacji oraz rozjaśniania włosów - zabiegi te nasilają porowatość włosów. Po wykonaniu takiego zabiegu, najczęściej włosy stają się jeszcze bardziej kruche i łamliwe. Poza tym, produkty stosowane podczas koloryzacji, w swoim składzie zawierają mnóstwo wyniszczających detergentów, które dodatkowo je osłabiają. Włosy farbowane regularnie (nawet te o niskiej czy średniej porowatości) posiadają sporo cech charakterystycznych dla włosów wysokoporowatych.
Jak już wiadomo, wysoka porowatość włosów wymaga od nas nieco więcej poświęcenia w kwestii ich pielęgnacji.
Z racji tego, iż włosy wysokoporowate potrzebują wygładzenia i odżywienia, stosowanie pielęgnacji z zachowaniem równowagi PEH, z czasem znacząco wpłynie na poprawę ich kondycji.
Taki system pielęgnacyjny wpłynie także na dogłębne nawilżenie włosów, które przede wszystkim dotrze do wewnętrznych struktur włosa.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych oparta właśnie o PEH jest gwarancją pięknych włosów!
Jakie produkty stosować do pielęgnacji włosów wysokoporowatych?
Wiesz już jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Wiesz też, jak dbać o włosy wysokoporowate. Wiesz czego unikać i jak się z nimi obchodzić. Ale czy wiesz co powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji włosów wysokoporowatych?
W całym procesie pielęgnacji włosów wysokoporowatych ogromne znaczenie ma nawilżenie włosów.
Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy stosować łagodne preparaty, nie zawierające szkodliwych substancji.
W ich składzie muszą jednak znaleźć się takie składniki, które nie tylko nawilżą i odżywią włosy, ale także domkną ich łuski. Jest to szalenie ważne, ponieważ domknięcie łusek jako ostatni krok w pielęgnacji, pozwoli zamknąć odżywczy preparat wewnątrz włosa.
Pamiętaj jednak, że włosy wysokoporowate są bardzo wymagające, a ich stan może się znacznie pogorszyć od stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków.
Zatem, po jakie produkty należy sięgnąć?
Przykładem profesjonalnych, skutecznych, a przede wszystkim bezpiecznych kosmetyków do włosów wysokoporowatych są produkty marki MUK Haircare. Abyś mogła kompleksowo dbać o włosy wysokoporowate, sięgnij po produkty linii zmiękczająco - wygładzającej.
Linia ta w całości została stworzona z myślą o włosach wysokoporowatych.
Odpowiedni szampon to podstawa pielęgnacji. Trzeba natomiast uważać, aby nie przeciążyć włosów. W związku z tym, do mycia włosów lepiej wybierać delikatne, odżywcze szampony, które nie podrażnią skóry głowy oraz nie wpłyną negatywnie na stan Twoich włosów.
Szampon zmiękczająco - wygładzający Deep MUK z uwagi na swój delikatny skład, jest przeznaczony do codziennego stosowania. Szczególnie polecany jest do włosów kręconych oraz o wysokiej porowatości. Delikatnie oczyszcza, jednocześnie dostarczając włosom substancji odżywczych. Dodatkowo, ułatwia rozczesywanie, nawilża włosy - nie obciążając ich, dlatego też nie musisz obawiać się codziennego mycia włosów z jego użyciem.
Jego dodatkowym plusem jest to, że nie jest testowany na zwierzętach.
Do intensywnego nawilżenia, a także ujarzmienia włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się maski oraz odżywki. Są one bardzo dobrze tolerowane przez rozchylone łuski włosa. Jeśli posiadasz włosy wysokoporowate, nie możesz pominąć tego kroku w ich codziennej pielęgnacji.
Marka MUK w swojej ofercie posiada zarówno maskę, odżywkę zmiękczająco - wygładzającą, jak i odżywkę bez spłukiwania. Produkty te (podobnie jak szampon) zostały stworzone w taki sposób, aby dostarczyć dokładnie tych składników, jakich włosy potrzebują. Dzięki stosowaniu ww. produktów włosy stają gładkie, błyszczące i lśniące.
Kosmetyki MUK ze względu na swój znakomity skład (kwas hialuronowy, olej arganowy, olej z kiełków pszenicy), mają także bardzo dobry wpływ na skórę głowy.
Dopełnieniem pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości jest ich olejowanie. Wymagające włosy uwielbiają ten zabieg. Jeśli Twoje włosy są mocno zniszczone, nakładaj na nie olej przed każdym myciem. Nakładaj go mniej więcej od połowy długości włosów, aż po same końce.
Pamiętaj, aby nie nakładać olejków na skórze głowy!
Do wykonania tego zabiegu, możesz sięgnąć po dowolny olejek. Każdy z nich z pewnością spełni swoje główne zadanie, jakim jest dogłębne nawilżenie oraz odżywienie włosów.
Najbardziej popularnymi olejkami, stosowanymi do pielęgnacji włosów są oleje roślinne, takie jak:
-
olejek arganowy
-
olejek ze słodkich migdałów
-
olej z pestek winogron
-
olej lniany
-
olej z kiełków pszenicy
-
olej z awokado
-
olej słonecznikowy
-
olej ryżowy
-
olej słonecznikowy
-
olej rycynowy
-
olej z wiesiołka
-
olej kokosowy
Możesz też sięgać po nierafinowane oleje, przygotowane ze szczególną dbałością o włosy wysokoporowate.
Pamiętaj, aby prawidłowo dbać o włosy wysokoporowate, włosy kręcone czy zniszczone zabiegami stylizacyjnymi, stosuj oleje wielonasycone, które mają wysoką zawartość kwasów omega-3 i 6.
Są to oleje o dużych cząsteczkach, więc idealnie uzupełniają braki w łuskach włosów, a także mocno nawilżają włosy.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych to często ciężki orzech do zgryzienia. Wymaga od nas dużo wiedzy związanej z tym, jak dbać o włosy wysokoporowate, czego unikać w ich codziennej pielęgnacji, jakie produkty do włosów wysokoporowatych wybrać itd.
I choć droga po zdrowe i gładkie włosy wydaje się być długa i kręta, to mimo wszystko warto nią podążać.
Emilia ciesielska
Bardzo ciekawy artykuł, fajnie napisany, będę się stosować do zawartych w nich poleceń . Dzięki ❤️